Pina nebo Black Swan???

14. prosince 2011 v 15:06 | ondina |  Sport


Blíží se vrchol krasobruslařské sezóny. Sledovala jsem celou soutěž Grand Prix.
Po ukončení kariéry hvězdných tanečních párů Marina Anissina/Gwendal Peizerat a Federica Faiella/Massimo Scali, jsem si velmi oblíbila německou sportovní dvojici. Řeknu vám, jsou výjimeční.
Aljona Savčenko a Robin Szolkowy.
Pina (volná jízda)

Německý pár sleduji už několik let a ještě nikdy mě nezklamal. Letos je jejich výkon snad výjimečný. V jedné ze soutěží GP zařadili v krátkém programu "Angels and Demons" odhozeného TROJITÉHO axela. Aljona už stála, byl dotočený a technicky zvládnutý, ale zřejmě nešťastně vjela do neupraveného ledu, snad rýha a ... spadla. Veliká škoda, protože ten axel tam už BYL! Celkově tento krátký program je doslova nabitý originálními prvky, jejichž obtížnost je maximální. Jsem přímo zamilovaná do krokové pasáže v krátkém programu. Ano, okouzlí vás andělská Aljona a ďábelský Robin.

Angels and Demons (krátký program)
Ještě se nestačíte vzpamatovat po jednom předepsaném prvku, který vyzní velmi nenásilně, a už vás čeká další povinný element. Spíše pohladí, jak až tanečně ho německá sportovní dvojice umí předvést a převést na led.Tento německý pár přímo svou jízdu tančí. Je nabitá obtížností a ladným provedením. Skoro si nevšimnete, co je povinný prvek a co ten spojující. Nádhera!

Pina (volná jízda)
Vidíte jeden z nejkrásnějších a také nejtěžších prvků volné jízdy věnované legendární tanečnici a choreografce Pině Bausch. Vzdali jí hold.
Myslím, že se jim pocta Pině Bausch velice povedla.

Nyní vám představím největší soupeře německých mistrů světa a Evropy.
Ruská sportovní dvojice - Tatjana Volosožar a Maxim Traňkov. To jsou oni.

Svůj krátký program jedou na hudbu od Evanescence. Moc jim to na ledě sluší. Jejich twistovaný trojitý lutz je až nebeský, perfektně zvládnutý.

Evanescence (krátký program)

Dostávám se však k volné jízdě - Černá labuť. Už o mně jistě víte, jak moc miluji film Black Swan a hlavně hudbu, balet a tanec jako takový. Proto jsem se na "převedení" Black Swan na led opravdu těšila. Přestože jsem věděla, že pak bude pro německý pár tato ruská dvojice velkým soupeřem.

Black Swan (volná jízda)

Jsem však zklamaná. Jediné, co mě vábí, je nebeská hudba. Ta však může výkon velmi ovlivnit, protože vás musí oslovit a ano, okouzlit.
Samozřejmě musím uznat a obdivovat perfektně zvládnuté jednotlivé prvky. Skvostný twistovaný trojitý lutz, oh wow, je v jejich podání přímo nadpozemský.
Je tu však jedno veliké "ALE"...

Black Swan

Tím důležitým "ALE", jsou pro mě spojovací prvky mezi elementy. U ruské sportovní dvojice vidíte jednotlivé nájezdy, přípravu na každý z prvků. U německých mistrů světa snad ani nedýcháte, když je vidíte bruslit nebo snad až tančit! U nich v momentě, kdy jeden prvek skončí, druhý začíná. Každý jejich pohyb má svůj důvod.

Finále Grand Prix bylo velmi napínavé. Po krátkém programu vedli Rusové a právem. Svou "Bring me back to life" zajeli bezchybně. Německý pár udělal chybu v odhozeném trojitém flipu...
Ve volném programu to byla nádherná bitva.
Němci zvítězili jen o setinky bodu. Dost jsem byla překvapená. Ne jejich vítěztvím, ale tím minimálním rozdílem...
Když si otevřete "Celý článek", vysvětlím vše. A snad trochu přiblížím i samotnou hvězdu, Pinu Bausch.

Krásný den všem!
Vaše upírka Ondi♥♥♥*

Kdo je Pina?


Orpheus and Eurydice


Pina Bausch, německá tanečnice a avantgardní choreografka. Skutečná taneční legenda. "Pina pracovala s vodou, skálou, kameny, hlínou, pískem, listy... cítila v nich nadpozemskou sílu..." Tak Pinu popisují mnozí.
Když tančila, každý její pohyb měl v sobě dynamiku, vášeň, napětí. Obětovala mu vše, proto vás mrazí, když Pinu vidíte tančit. Tanec byl její život a její srdce. Posunula taneční hranice. Prožívala každý z pohybů, dávala mu fyzický rozměr. Byla okouzlující. Její hvězda stále září.

A jen zajímavost k volné jízdě, o které tady píšu (Pina nebo Black Swan).
Některé komponenty MUSÍ být splněné...
Tak například odhozené skoky. Rusové je mají hned na začátku jízdy, německá dvojice má na začátku jízdy odhozeného trojitého flipa a v samém závěru, v posledních vteřinách po více než 4 minutách, zařadí odhozeného trojitého rittbergera. Famózní!
Pak jsou tu sólové skoky a kombinace. Rusové skáčou trojitého salchowa, Němci dvojitého axela. Těžší je ten axel.
Kombinace skoků... Tak tady jsou jednoznačně lepší Němci. Zařazují kombinaci dvou trojitých toeloopů, Rusové volí kombinaci trojitého toeloopa s dvojitým.
Twistovaný lutz je však parádou a ozdobou ruského páru, je neuvěřitelně vysoký a aaaach, nádherný. Ale německý pár samozřejmě tento prvek umí také.
A další lahůdka, reverzní laso. Tak tady nedokážu říct, vybrat si, který z párů ho umí lépe. Je nesmírně těžké. Teď ve finále se povedlo lépe německé dvojici.
Kroková pasáž - tady nemají Němci snad konkurenci. Jsou tak originální, ta jejich krokovka je dech beroucí. Nezastaví se na jedinou vteřinku.
Kombinovaná pirueta - tady je to zhruba na stejné úrovni stejně, jako spirála smrti, i když... Z ní jde Tatiana přímo a Aljona se jestě stačí otočit.
Copak jsem zapomněla? Aha, synchronní pirueta - a tady jsou Rusové lepší, německý pár zde mívá maličký problém. Ale, to je snad až detail.
Až budou na YT videa, rozhodně je na blog dám...

Ještě maličkost na závěr.
Během volné jízdy se Aljoně rozvázala asi v polovině programu tkanička brusle. Trnula jsem, jak tohle dopadne. Ale vše zvládla a opět mi dokázala, jaká je úžasná bruslařka a hlavně - profesionál!
Určitě se podívejte na soutěže ME a MS (leden a březen). Bude vás čekat nádherná bitva a překrásný zážitek!♥
 


Komentáře

1 Janča Janča | 14. prosince 2011 v 17:14 | Reagovat

Olinko, musím se přiznat, že takhle detailně jsem se do krasobruslení nikdy nepoložila, spíše jsem byla vděčným a okouzleným divákem.
Kategorii sportovních dvojic nemám moc ráda, vadí mi ten strach, který při těch jízdách zažívám. U každého skoku nebo těžšího prvku trnu hrůzou, aby se něco nepokazilo.
Obecně mám raději kategorii dvojic tanečních, prostě mi více lahodí spíše taneční, než sportovní provedení, ne nadarmo se tancům na ledě říká i balet na ledě, je to nádherné souznění pohybu s hudbou a toho u sportovních dvojic nejde dosáhnout tak dokonale.
Olinko, píšeš, že se ti u německé dvojice líbí ta plynulost v jízdě, tak to s tebou souhlasím, taky mi trošku vadí, když je moc vidět příprava ke skokům, dlouhé nájezdy, je to takové rušivé, pravé umění krasobruslení je právě v tom souznění, plynulosti a ladnosti, když máme pocit, že tanečníci na ledě nebruslí, ale po něm plují a vznášejí se :-)
I když mám pocit, že dneska je trend spíše takového toho silového bruslení, než krasobruslení, hlavně co nejvíce skoků a těch nejtěžších prvků a ta krása pohybu a tance se někam vytrácí...
Na tohle dojel i Pluščenko na OH, nikdy nepochopím, jak mohl vyhrát Lysacek :-?
Na MS a ME se těším, doufám, že přenosy budu moct sledovat a potom je tady s tebou nadšeně rozebírat ;-)

Tanečnici Pinu opravdu neznám, podle toho, co jsi o ní napsala je asi tahle výjimečná umělkyně spíše tanečnicí moderní, než klasickou, ale třeba jsem úplně vedle ;-)
Já preferuju klasický balet, prostě se mi více líbí, ale zkusím se na nějaké Pinino video kouknout na Youtube, jsem dost zvědavá :-)

2 Ondina Ondina | 14. prosince 2011 v 17:59 | Reagovat

[1]: Krásný večer, milá Janičko***,
ach, tvá slova jsou opět tak krásná!
I já sleduji kategorii sportovních dvojic s velkým strachem. Milovala jsem francouzský pár Sarah Abitbol/Stéphane Bernadis. Mám o nich knihu (jooooo a podepsali mi ji, jsou tak milí). Dokonce jeli v roce 2000 volnou jízdu "Anděl a ďábel", překrásná volná.  Maxime Rodriguez jim dělal extra hudbu stejně jako v roce 1998 Candelorovi. Jak krátký program "Guerilleros", tak památnou volnou jízdu "d´Artagnan".
Janinko, ty mě vždy vezmeš svými slovy dech. Teď opět vidím, jaký máš veliký přehled o krasobruslení a vůbec TANCI! Oh, smekám před tebou! Jsi odborník!
Máš pravdu, Pljuščenko měl OH vyhrát, nedokážu pochopit, že dali přednost Lysackovi. Ačkoliv nejsem fanouškem Pljuščenka, musím uznat, že byl na OH v tu chvíli lepší!!
Ano, milá Jani, i mou nejoblíbenější kategorií jsou tance na ledě, tanec miluji, ale... Už tady není žádný pár, který by se vyrovnal Marince s Gwendym či Fedi s Massim... Americké a kanadské páry  - ne, to prostě je hrůza. Varietéééé... Ne, to nemusím!
A ti sporťáci - Aljona s Robinem jsou opravdu jako když si představíš tanečníky, kteří do toho dají skok či hvězdu... Jsou nádherní a milí.
O Pině chci napsat článek, tak nic nehledej. Ona je tak výjimečná. Viděla jsem film, ach, v ten moment se mi zastavilo srdce a když "můj" sportovní pár jí vzdá poctu - dochází mi slova. Pina je klasická tanečnice, ale snažila se do tance, baletu dát vždy něco nového... Myslím, že i odtud pramenily ty obrácené nesené zvedačky Mari s Gwendalem. To Pina takto partnera někdy zvedala... Byla klasická tanečnice s "moderním" pojetím... Jestli se ti někdy naskytne možnost vidět film o Pině, prosím, podívej se. Já u toho brečela, jak je nádherný. Stejně jako Iberia, ale to je zase o něčem jiném.
Děkuji opět za krásný koment!
Krásný večer!♥♥♥

3 mk mk | Web | 14. prosince 2011 v 20:28 | Reagovat

Mají moc pěkný sestavy i fotky,i když je moc neznám.Ondi okomentovala bys mi prosím dva poslední díly Bad girl.Nevím jestli je to aspoň ke čtení

4 Ondina Ondina | 14. prosince 2011 v 21:21 | Reagovat

[3]: Ahoj milá mk, na Bad girl jsem se chystala o Vánocích (to budu mít chvíli volnou... Stejně tak jsem chtěla dohnat další tvé povídky). Mám skluz, omlouvám se. Pošlu koment, určitě. Ale jak znám tvůj styl psaní, určitě je příběh popsaný tak, že čtenáře osloví. Napíšu!♥ Jdu číst, tak snad zítra čekej komentář. A moc děkuji za ten tvůj!
Krásný večer!*

5 ilon ilon | 15. prosince 2011 v 9:50 | Reagovat

Drahá Olinko ˇˇˇ

krásný článek, kde jsi nám vše krásně popsala, naservírovala na stříbrném tácu a vše vysvětlila. Musí to být krásné, máš úžasný přehled a úžasně tomu rozumíš.
Jak víš, zlatíčko, tak tady jsem totálně vedle, ty termíny, co zde používáš vůbec neznám, takže ti k tomu moc nenapíšu...
Ale to mi nevadí, alespoň ti mohu popřát krásný den - máme čtvrtek, to už je opravdu hezký den, blíží se nám víkend, takže snad bude vše veselejší.
Závidím ti sníh i déšť - u nás není vůbec nic. To počasí mi to snad dělá NASCHVÁL :D  :D

118 - Ohne dich ♥♥♥

6 Ondina Ondina | 15. prosince 2011 v 16:06 | Reagovat

[5]: Krásné odpoledné, drahá Ilonko***,
děkuji, moc děkuji! Mě z tvých krásných slov mrazí. Wow♥♥♥
Jsem ráda, že se ti článek líbí.

Termíny nejsou důležité. Ani vlastně samotný článek.
Jsem tak šťastná, když se tu s TEBOU setkám!

U vás opravdu ani neprší ani nesněží? No teda... Tak třeba o tom víkendu ta sněhová nadílka přijde i k vám. A snad na Vánoce, to už musí sněžit!

120 -150 - November Rain♥♥♥

7 Janča Janča | 15. prosince 2011 v 16:55 | Reagovat

[1]: Olinko, já a odborník? :D  :-D  :D
Já jsem takový ten diletant, co má o všem trochu přehled a nic nezná pořádně, prostě jenom tak do všeho kousne a nic nesní ;-)  :D
A o krasobruslení máš pravdu, všichni moji miláčci skončili a v podstatě nemám, komu bych fandila.
Marina s Gwendalem, tvoji Italové, Pluščenko, Irina Slucká, nikdo mi tam nezbyl. A Američané a Kanada nebo třeba Čína, na to se nedá koukat...

A sníh pořád nikde, sakra! Ale na ČT1 v Předpovědi počasí slíbili na Vánoce sníh, tak běda jim, jestli nebude :-?  :D

A Olinko, slyšela jsi tu novinu, že se nám Rafa ožení? To je teda pecka :-)
Ale moc mu tu lásku a štěstí přeju ;-)

8 Ondina Ondina | 15. prosince 2011 v 18:09 | Reagovat

[7]: Janičko, ahoj! Moc tě zdravím!***
Tuto news jsem ještě neslyšela. Asi je to tím, že v poslední době vůbec TV ani skoro net nezapínám. Chceš říct, že si Rafa bere Xiscu? ... mám svá jistá ale... od chvíle, co je ta slečna s ním, podívej, jen prohrává. Takže Shakira..., oh... Škoda. Jen si ale všimni jednoho detailu. Belly. Sestry Rafy. NIKDY si nesedne vedle Xiscy! To o něčem svědčí. Bella totiž Rafu miluje úplně nejvíc! Takže konec, už nebude nikdy jedničkou... Se Shakirou by byl! To mě velmi zklame.

No jasně, že jsi odborník! Cokoliv spolu probíráme, jsi prostě IN! Jsi opravdu výborná.
Děkuji za tvé komentáře!

9 Janča Janča | 15. prosince 2011 v 18:21 | Reagovat

[8]: Oli, myslíš Shakiru jako tu zpěvačku?
Jestli ano, tak o tom teda vůbec nic nevím O_O
Jestli prohrává kvůli své přítelkyni, to nevím :D
Ale když ji nemá ráda jeho sestra, tak to je opravdu podivné. I když to může být tak, že si holky prostě nesedly, to se stává. Anebo žárlí, že si bráška někoho našel ;-)

10 Ondina Ondina | 15. prosince 2011 v 18:43 | Reagovat

[9]: Jani, já tohle neřeším, to je jeho věc. Ale mám stejný názor jako Bella. A ano Shakira, myslím tu zpěvačku. Dávám odkaz na jedno krásné video, ale jak vidím, jsem velmi smutná. Se Shakirou by vyhrával, s Xiscou, ... ale to je jeho život.http://www.youtube.com/watch?v=QL8-8badzks&feature=related

11 Ondina Ondina | 16. prosince 2011 v 14:40 | Reagovat

[3]: mk, nenech se odradit jedním komentem, píšeš moc hezky. Už jsem BG dohnala a je to skutečně velmi hezký příběh!
Přeji krásný den!

12 ilon ilon | 16. prosince 2011 v 17:31 | Reagovat

Ach bože !!! Teď jsi mě právě ZABILA !!! Umírám štěstím nad tou krásou, slova mi došla♥♥♥
DĚKUJI nestačí...
Promiň, že ti to píšu sem, ale na emailu si toho třeba nevšimneš, kdyžtak ten můj koment smaž, zlatíčko***
118 - Třpytící se vážka ♥♥♥

13 Ondina Ondina | 16. prosince 2011 v 18:58 | Reagovat

[12]: Drahá Ilonko***,
mně se tady třpytí nádherný šperk! MOC DĚKUJI! Vlastně nevím, JAK za tu krásu poděkovat! Nestačí říct "děkuji", jak jsem okouzlena!
Jsem opravdu velmi šťastná!
Mon ange, to je nádhera!
120-150 - Hell House♥♥♥

14 Janča Janča | 16. prosince 2011 v 19:49 | Reagovat

[10]: Olinko, to video je úžasné, je nádherně udělané, něžné a jemné a přitom tak sexy, jsem úplně unešená :-P  :-)
Je pravda, že to Rafovi se Shakirou sluší, ale tak zase o Xisce jsem četla jenom samé pozitivní věci, tak čas ukáže, jestli si Rafa vybral dobře.
Momentálně je šťastný :-)
A vem si třeba Rogera Federera, před časem se mu totálně nedařilo, co hrál, to prohrál a všichni ho už odepsali. A potom se oženil, stal se tátou a najednou je zpátky ten starý borec Federer, tomu ten rodinný život vyloženě prospěl :-)

A u nás zase prší, k tomu ještě vichřice a sníh pořád nikde :-(
A asi ani nebude, příští týden teploty kolem 8 stupňů... :-(  :-(  :-(

15 Ondina Ondina | 17. prosince 2011 v 9:54 | Reagovat

[14]: Jani,
Mirka je prostě skvělá ženská, je mi velice sympatická, tak se ani nedivím, že s ní po boku se Rogerovi tak daří. A jsem si jistá, že bude vést malé dcerky právě spolu s Rogerem k tenisu. Ona sama byla výborná tenistka. Tady prostě sedí naprosto vše, jako perfektně zapadající části skládačky. Stejně jako má milovaná Steffi s Andrem.♥
Můžu vědět, kde jsi to četla? Myslím vše kolem té svatby a Xiscy?  
A ještě k Federerovi - no jo, mu se taky hraje, když jsou jeho soupeři teď tak "výborní". Když se mu nedařilo, byl za jeho porážkami právě Nadal. Na Australian Open 2009 Federera rozbrečel! Ten Wimbledon chvíli předtím. Pak přišla zranění a zdraví, co Nadala na rok vyřadila, tak se Roger mohl vrátit...
Jsem si skoro jistá, že příští rok bude Federer opět jedničkou. Djoko obhajuje neskutečné body, buď Grand Slamy vyhrál nebo snad jen na French Open prohrál v SF s Federerem, je to tak? A Nadal? Ten byl skoro všude ve finále a Paříž vyhrál. Jsem zvědavá na obhajobu bodů u obou hráčů. Takže Roger má volnou cestu ke trůnu. Bude jedničkou, Janičko, určitě znovu! Teď jsi mi navodila myšlenku, takže si udělám výpis všech turnajů a výsledky Djoka, Nadala a Federera a budu hned vědět... Teď sport nějak nestíhám v posledních dnech.
Krásný den!

PS: U nás také stále prší. Jani, nemá být tohle ten vysněný listopad?
Teploty máme ale kolem nuly.
Tak snad na Vánoce bude sněžit! Přeji vám krásnou sněhovou nadílku... :-)

16 Janča Janča | 18. prosince 2011 v 15:14 | Reagovat

Olinko, informace o té Rafově svatbě jsem viděla v televizi na ČT1 ve zprávách ze sportu.
Říkali, že to oznámil sám Rafa, takže to asi bude zaručená zpráva.

17 Ondina Ondina | 18. prosince 2011 v 15:43 | Reagovat

[16]: Janičko,
děkuji za informaci. Já to hledala na jeho španělských stránkách, tak tohle je jistě zaručené.
Děkuju za informaci.
Krásné odpoledne!♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist